Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków, jako jedno z najstarszych miast w Polsce, co roku przyciąga tłumy turystów. Powołując się na dane Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2017 r. do naszego miasta przyjechało ich prawie 13 mln. Co sprawia, że Kraków stał się turystycznym centrum Polski?

 

STARE MIASTO

Jest to zabytkowa, najstarsza dzielnica Krakowa. Jej centrum stanowi Rynek Główny – jeden z największych w Europie. Na nim położona jest jedna z wizytówek Krakowa tzw. Kościół Mariacki, a także gotycka wieża ratuszowa, słynne krakowskie Sukiennice, kościół św. Wojciecha oraz pomnik Adama Mickiewicza. Rynek otoczony jest szeregiem zabytkowych kamienic.

Krakowski plac słynie też z stojących na nim dorożek. Co prawda, przejazd takim pojazdem trochę kosztuje (ok.350-450zł za 1 godz.), ale zdecydowanie jest warty swojej ceny. Oglądając Kraków z takiej dorożki możemy poczuć się jak w średniowieczu i wyobrazić sobie jak wtedy wyglądało życie w tym mieście.

Będąc na Starym Mieście praktycznie na każdym kroku napotkamy stoiska z krakowskimi obwarzankami. Wyglądają one dosyć niepozornie, ale smakują nadzwyczaj dobrze. Każdy mieszkaniec Krakowa po pracy, gdy zmęczony wraca do domu, z chęcią kupuje takiego obwarzanka i z uśmiechem przegryza go czekając na przystanku na autobus. Moim zdaniem jest w nich coś niezwykłego, co dodaje klimat temu miastu.

Na Starym Mieście na pewno nie będziemy się nudzić. Oprócz spacerów romantycznymi uliczkami (szczególnie słynna ul.Floriańska czy Kanonicza), zwiedzania zabytków (jakich w Krakowie nie brakuje), ma ono do zaoferowania wiele innych atrakcji min. Podziemia Rynku Głównego, HistoryLand (wystawa o historii Polski zbudowana z klocków Lego i ubogacona o interaktywne prezentacje), Muzeum Żywych Motyli, Polonia Wax Museum.

Kamienice Starego Miasta kryją w sobie wiele tajemnic. Warto zauważyć, że każda z nich jest inna i czymś się wyróżnia. Szczególnie podobają mi się te przy ul.Grodzkiej, Kanoniczej i Rynku Głównym.

Kraków słynie z bardzo dużej ilości kościołów. Oprócz wymienionych prze ze mnie 2 (znajdujących się na rynku) warto jeszcze przytoczyć Kościół: św.Anny, Franciszkanów, Dominikanów, Reformatów, Piotra i Pawła, Janów.

Stare Miasto jest odgrodzone od reszty Krakowa Plantami czyli historycznym parkiem. Powstał on na ruinach dawnych murów obronnych (został po nich jedynie kawałek obok Bramy Floriańskiej. Na terenie parku znajduje się wiele pomników (min.Jadwigi i Jaggieła czy Jana Matejki), Barbakan, Pałac Sztuki, Teatr im.Juliusza Słowackiego, Collegium Novum Uniwersytetu Jagielońskiego, kościół św.Krzyża, a także sam Wawel.

WAWEL

KAZIMIERZ

AUSCHWITZ-BIRKENAU I PŁASZÓW

NOWA HUTA

Poniżej dołączam linki do:

Hosting dostarcza Wer.pl